İçeriğe geç

SGC; ‘Yerel basını bitirecekler’

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı  Sezai Matur, SEDAŞ tarafından bir firmaya ihale edilen direk reklamlarının bilboad reklamlarının ardından, yerel basını tümüyle öldürmeye yönelik yeni bir girişim olduğunu bildirdi

SGC Yönetim Kurulu adına Başkan Sezai Matur tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Sakarya’nın caddelerinde son günlerde elektrik direklerinde görmeye başladığımız direk reklamları sorguladığımızda SEDAŞ tarafından bir firmaya kiralanarak, Büyükşehir Belediyesi’nin izniyle asılmaya başlandıklarını öğrendik.

Daha önceleri Sakarya’nın cadde ve sokakları bilboord reklamlarıyla işgal edilmiş ve bu girişim zaten zor şartlarda varlığını sürdürmeye çalışan yerel basın kuruluşlarının gelirlerinin büyük oranda azalmasına neden olmuştu. Halen de şehrin hemen hemen her noktasında var olan ve yerel basının tek geçim kaynağı olan reklam gelirlerine ortak olan bilboordların ardından direk reklamı denen yeni bir mecrayı şehrimizde görmeye başladık.

Bunları sorguladığımızda SEDAŞ tarafından bu mecranın bir firmaya kiralandığını Büyükşehir Belediyesi’nden alınan izinle de Sakarya caddelerindeki aydınlatma direklerinde yine açık hava reklam modeli direk reklamların asılmaya başlandığını öğrendik. Bu direk reklamların özellikle bu salgın döneminde varlıklarını sürdürmeye çalışan yerel basını tümüyle bitirmeye, öldürmeye yönelik bir girişim olduğunu düşünüyoruz. Bu direk reklamların bilboordlar gibi şehirde görüntü kirliliğine yol açan, trafiği tehlikeye sokacak, çirkin olduğu kadar da tehlikeli bir reklam  modeli olduğunu belirtmek isteriz.

Sakarya’yı para kazanmaktan başka bir değer olarak görmeyen SEDAŞ Yönetiminin bu yanlıştan derhal dönmesini, yerel basının önemine her zaman dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin direk reklamlarla ilgili verilen izni bir an önce iptal etmesini bekliyoruz. Sakarya’daki firmaları, bu direk reklamlar yerine, her zaman onların sesi olan ve  salgın koşullarında zorlukla ayakta kalmaya çalışan yerel basını reklam mecrası olarak görmelerini talep ediyoruz.

Kategori:SGC Haber