İçeriğe geç

Ticaret Borsası’ndan SGC’ye ziyaret

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden STB Başkanı Adem Sarı, yeniden göreve seçilen Sezai Matur ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti. Sarı ziyarette borsa olarak yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, yönetim kurulu üyesi Serkan Kayınova ve Özel Kalem Müdürü Semih Kınalı ile birlikte Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek kongrede güven tazeleyen Sezai Matur’u ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti. Ziyarette konuşan STB Başkanı Sarı, basını çok önemsediklerini belirterek, “Bizim en büyük yol göstericimiz basın. Medya bize eksiklerimizi görmemizde bize önemli katkı sağlıyor” dedi.

FINDIKTA HEDEF 500 KG

Borsanın yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Sarı, “Türkiye, dünyanın en büyük ayva üreticisi ama en fazla ayva ihraç eden ülke Hollanda. Biz ayva ve kabağın Avrupa’da da tescilini almak için çalışma yapıyoruz” dedi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’yle ortak yürüttükleri fındıkta verimin arttırılması projesi hakkında bilgi veren Sarı, fındıkta dönüm başına 500 kilogram verim alınmasının hedeflendiğini söyledi.

İKLİME EN UYGUN FİDE

Akyazı, Hendek, Kocaali ve Karasu’nun Sakarya’daki fındığın yüzde 75’ini ürettiğine değinen Başkan Sarı, “Biz 6 ve 12 yıllık fındıklardan numune alacağız. Bu numuneleri doku kültürü laboratuvarında inceleyip Sakarya’nın iklimine en uygun fındık fidesini üreteceğiz. Projeyi yapan akademisyenler dönüm başına 500 kilogram fındık alınabileceğini ifade etti. Bu da gerçek anlamda bizi çok heyecanlandırıyor. Projeye büyük katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

SAKARYA BİR TARIM KENTİ

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur da, ilimizde tarım alanlarının korunması gerektiğine dikkat çekerek, “Maalesef son yıllarda tarım arazileri hızlı bir şekilde imara açılıyor. Sakarya bir tarım kenti olmasına rağmen verimli araziler üzerine sanayi kurmaya devam ediyoruz. Sakarya’yı İstanbul’un sanayi çöplüğü haline getirmek istiyorlar. Buna kesinlikle dur denilmesi gerekiyor” şeklinde görüş belirtti.

Kategori:SGC Haber