İçeriğe geç

SGC Başkanı Matur: Basına ve özgürlüklere sahip çıkın

Türk basınında sansürün kaldırılışının 114’üncü yıl dönümü nedeniyle Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan Sezai Matur yazılı bir açıklama yaptı. Matur, sansürün şekil değiştirerek varlığını sürdürmesi nedeniyle 24 Temmuz’u bir bayram olarak değil Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutladıklarını bildirdi.

SGC Başkanı Sezai Matur’un 24 Temmuz Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklama şöyle:

“24 Temmuz 1908, sansürle mücadele eden gazetecilerin sansürcüleri gazetelerine sokmayarak, gazetelerini özgürce yayınladıkları gündür.

Baskılara karşı mücadele açısından çok önemli bir gün olan 24 Temmuz, 1948 yılında Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 1971 Muhtırası döneminden itibaren ise Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutlanmıştır. Bugün de gazeteciler için temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan şartlar devam etmesi, sansürün şekil değiştirerek varlığını sürdürmesi nedeniyle 24 Temmuz bir bayram olarak değil Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.

En son, basın özgürlüğü için büyük tehdit oluşturduğunu öngördüğümüz yasa teklifi basın meslek örgütlerinin birlik içinde sürdürdüğü mücadele ile geri çekilmiştir. Bu teklifin gerekli değişiklikler yapılmadan TBMM’de yasalaşması halinde, Türkiye’de basın özgürlüğünden söz etmek mümkün olmayacaktır. 

Basın özgürlüğünün demokrasinin gelişimi ve varlığı açısından vazgeçilmez olduğu ortadadır. Demokrasiden yana olduklarını söyleyenler, basın özgürlüğü önündeki tüm engelleri kaldırmalı, özgür basın mücadelesinin sadece gazetecilerin değil tüm toplumun vermesi gereken bir mücadele olduğu unutulmamalıdır.  Kısaca söylemek gerekirse özgür basın sadece gazeteciler için herkes için gereklidir.

Bugün gerçekten çok zor şartlarda görev yapan gazetecilerin Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Gününü kutlarken, herkesi ve tüm kurumları bu özel gün vesilesiyle basına ve tüm özgürlüklere sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Kategori:SGC Haber