İçeriğe geç

SGC; ’24 Temmuz Dayanışma Günüdür’


Basından sansürün kaldırılışının 113’üncü yıl dönünü nedeniyle Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Sezai Matur “ Sansürün bir şekilde devam ettiği günümüzde 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil, Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutluyoruz” dedi

SGC Başkanı Sezai Matur’un 24 Temmuz Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklama şöyle:

“24 Temmuz 1908 tarihi, Türk basın tarihi açısından basından sansürün kaldırılışı nedeniyle önemli bir gündür. 1946 yılında Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlanan 24 Temmuz, ilerleyen yıllarda gazetecilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, gazetecilik faaliyetlerini zorlaştıran  düzenlemelerle bayram özelliğini yitirmiştir. 

Kapanan gazeteler ve işsizlik, gazeteciler ve basın özgürlüğü için büyük tehdit durumundadır. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasinin vazgeçilmez kaleleri olarak nitelediği, ancak son yıllarda sürekli güç kaybeden yerel basın, son açıklanan tasarruf tedbirleri nedeniyle çok zor günlerin eşiğine gelmiştir.

Basının daha özgür bir ortamda görev yapması, demokrasinin gelişimi ve varlığı açısında da çok değerlidir.

Ne kadar kaldırıldığı iddia edilse de günümüzde sansür bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Bu nedenle de 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutluyoruz.

Bu vesile ile  halkın haber alma hakkını kullanması için çok zor şartlarda görev yapan tüm gazeteci arkadaşlarımızın Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bir 24 Temmuz gününde aramızdan ayrılan merhum SGC Başkanı Necdet Güngörsün’ü rahmetle anıyorum.

Kategori:SGC Haber