İçeriğe geç

SASTOP’un konuğu SGC Başkanı Matur’du

Sakarya Sivil Toplum Platformu’nun Şubat ayı toplantısına Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur oldu.

SASTOP Başkanı Önder Döker’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur Sakarya’nın sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Matur, Sakarya’nın iki teme sorunu olduğunu belirtirken bunların deprem tehlikesi ile hızlı sanayileşme olduğunu bildirdi. Matur  Sakarya’nın altından geçen fay hatları nedeniyle Türkiye’nin deprem riski en yüksek kentlerinden biri olduğunu belirtirken “ Bu büyük riske rağmen, şehirde bu riske karşı bir hazırlık yok. Bu da bizi tedirgin ediyor” dedi.

ENDİŞE EDİYORUM

Matur  17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat 2023 depremlerinin yaşattığı büyük acılara rağmen halen Sakarya’nın yapı stokunun olası depremlere hazırlanması adına ciddi bir çalışma olmadığını ifade etti. Matur “ Tüm deprem uzmanları az katlı veya çok katlı 17 Ağustos’u yaşamış tüm yapıların olası depremde hasar göreceğini söylüyor. Bu uyarılara rağmen, halk da şehri yönetenler de depreme hazırlık adına çaba sarf etmiyor. Allah göstermesin olası bir depremde, bu şehirde 17 Ağustos’tan daha büyük acılar yaşanmasından endişe ediyorum” şeklinde konuştu.

TARIM ARAZİLERİ

SGC Başkanı Sezai Matur, Sakarya’nın Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olmasına rağmen İstanbul’un sanayi çöplüğüne dönüştürülmek istendiğine dikkat ekti. Matur “ Bu verimli tarım arazilerimiz hızla sanayileşiyor. 17’ye çıkarılması planlanan Organize Sanayi Bölgeleriyle Sakarya’nın yaşanmaz bir il haline geleceğini düşünüyorum. O fabrikaları başka yerlere kurabilirsiniz. Sakarya’nın eşsiz doğasını korumak Sakarya halkının en önemli görevlerinden biri. Biz bu güzelim doğayı gelecek nesillere taşımakla mükellefiz.  Biz üzerimize düşeni yapmazsak Sakarya ovası, çok yakında Dilovası gibi bir kanser ovasına dönüşecek “ ifadelerini kullandı

Kategori:SGC Haber