İçeriğe geç

Matur: Halkımızdan basına destek bekliyoruz

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, işsiz gazetecilerin arttığı bir ortamda 10 Ocak’ı bayram olarak değil mücadele günü olarak kutladıklarını bildirdi.

Matur’un 10 Ocak Basın Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklama şöyle:

“Gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanması nedeniyle 10 Ocak, 10 yıl süreyle Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlandı. 1971 askeri müdahalesi sonrasında gazetecilerin haklarına ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle 10 Ocak bayram olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Son dönemde ise çalışma koşulları giderek zorlaşırken işsiz gazeteci sayısı katlanarak arttı ve bir süredir 10 Ocak Basın Mücadele Günü olarak kutlanıyor.

Gazeteciler artık çok düşük ücretlerle, örgütlenme hakkından yoksun bir şekilde çalışmaya zorlanmaktadır. Anadolu’da bir biri ardına kapanan gazeteler işsiz gazeteci sayısını arttırmaktadır. Ekonomik zorlukların faturası çalışanlara çıkartılırken, çözüm olarak gazetecilerin işsiz bırakılması görülmektedir.

Düşük ücretler, işsizlik dışında gazetecilik mesleği için kuşkusuz en büyük tehdit basın ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalardır.

Bu sıkıntılı süreçte biz gazetecilere düşen dayanışma ve mücadeledir. Mesleğin ilkelerine sahip çıkan ve mesleğini bir yaşam tarzı olarak kabul eden gazeteciler olarak sorunlarımızı ancak mücadele ve mesleki dayanışma ile aşabiliriz.

Halkımızın şu bilinçte olması gerekir: Özgür ve çalışma koşulları iyileştirmiş gazeteciler ülkenin aydınlık geleceğinin en büyük garantörüdür. Bu nedenle halkımızdan kentlerinin sesi olan yerel basına sahip çıkmalarını bekliyor, meslektaşlarımızın 10 Ocak Basın Mücadele Günü’nü kutluyoruz.”

Bugün gazetecileri tehdit eden tek şey işsizlik tehlikesi değil, basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili kısıtlamalardır. Böyle bir ortamda mesleğinin ilkelerine sahip çıkan, mesleğini her şeyin üstünde tutan gazeteciler olarak sorunlarımızı mesleki dayanışmayla aşabiliriz. Tüm zorlukları aşmak için birlikte hareket etmeli, demokrasilerin vazgeçilmez kaleleri olan gazetelerimizi ve de mesleğimizi korumak adına azami gayret göstermeliyiz.

Şu unutulmasın. Çalışma koşulları iyileştirilmiş, özgür bir ortamda mesleğini icra eden gazeteciler ülkenin aydınlık geleceğine çok daha katkı sunacaklardır. Bu bilinçle halkımızdan her zamankinden daha fazla basın kuruluşlarına sahip çıkmalarını bekliyoruz. Zor bir dönem geçiren basının, halkın gözü kulağı ve de sesi olduğunu unutmadan bizlere destek olan halkımıza şükranlarımızı sunarken, meslektaşlarımızın 10 Ocak Basın Mücadele Günü’nü kutluyoruz.”

Kategori:SGC Haber