İçeriğe geç

‘Basın özgürlüğü, demokrasinin olmazsa olmazıdır’

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Matur mesajında basın özgürlüğünün demokrasinin vazgeçilmezi olduğuna vurgu yaptı. SGC Başkanı Sezai Matur’un mesajı şöyle:

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Birleşmiş Milletler Teşkilatının aldığı kararla 29 yıldır 3 Mayıs, Dünya Basın Özgürlüğü günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de de 3 Mayıslarda, basın özgürlüğünün demokrasinin vazgeçilmezi olduğu, basının yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olduğu hatırlatılıyor.

Bu 3 Mayısta da Sakarya Gazeteciler Cemiyeti olarak basın ve ifada özgürlüğünün Türk demokrasinin geleceği adına önemine dikkat çekmek istiyoruz. Basın özgürlüğünün demokrasinin olmazsa olmazı ve halkın haber alma özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz. Medyada son dönemde yaşanan tek sesli yapıya rağmen halen ifade özgürlüğünü savunan, ülkenin ve halkın çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak mücadele eden gazetecilerin varlığı bizleri ümitlendiriyor.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde, ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğü sınırlarının evrensel standartlara ulaşmasını ve bugünü bayram havasında kutlamayı diliyoruz. Dördüncü kuvvet olarak görülen basının bu gücüne gerçekten kavuşması dileğiyle, tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyoruz. Bu vesile ile meslektaşlarımızın ve halkımızın Ramazan bayramını mübarek olmasını diliyoruz.

Kategori:SGC Haber